MKP1845315634R
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: MKP1845315634R
Description: CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL
Series MKP1845
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Capacitance 0.015µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C