BFC247935154
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC247935154
Description: CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC RADIAL
Series MKP479
Ratings -
Features Long Life
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Capacitance 0.15µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.256" W (12.50mm x 6.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C