BFC236865274
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC236865274
Description: CAP FILM 0.27UF 10% 630VDC RAD
Series MKT368
Ratings -
Features Long Life
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.27µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C