BFC236853564
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC236853564
Description: CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC RAD
Series MKT368
Ratings -
Features Long Life
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.56µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.181" L x 0.295" W (30.00mm x 7.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C