BFC233914474
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC233914474
Description: CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Series MKP339
Ratings AEC-Q200, X2
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.47µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C