BFC237530153
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC237530153
Description: CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD
Series KP/MKP 375
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.015µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.374" W (26.00mm x 9.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C