BFC230353274
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC230353274
Description: CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKT303
Ratings -
Features Long Life
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.27µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.228" W (17.50mm x 5.80mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C