PLV-150S012
Manufacturers: Qualtek
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: PLV-150S012
Description: LED DRIVER CV AC/DC 12V 12.5A
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Qualtek
Product Category LED Drivers
Type Constant Voltage
Series PLV-150 (150W)
Weight -
Dimming -
Ratings IP67
Features OCP, OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Approvals cULus
Efficiency 92%
Part Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 150W
Size / Dimension 8.90" L x 2.66" W x 1.57" H (226.0mm x 67.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 12V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 2kV
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 12.5A