PLV-050S024
Manufacturers: Qualtek
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: PLV-050S024
Description: LED DRIVER CV AC/DC 24V 2.08A
Type Constant Voltage
Series PLV-050 (50W)
Weight -
Dimming -
Ratings IP67
Approvals cULus
Efficiency 84%
Part Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 50W
Size / Dimension 7.83" L x 1.67" W x 1.34" H (199.0mm x 42.5mm x 34.0mm)
Voltage - Output 24V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 2kV
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 2.08A