PLC-075S035
Manufacturers: Qualtek
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: PLC-075S035
Description: LED DRIVER CC AC/DC 107-214V
Type Constant Current
Series PLC-075 (75W)
Weight -
Dimming -
Ratings IP67
Features OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Approvals CB, cULus
Efficiency 92%
Part Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 75W
Size / Dimension 7.30" L x 2.66" W x 1.46" H (185.5mm x 67.5mm x 37.0mm)
Voltage - Output 107 ~ 214V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 2kV
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 350mA