PLC-025S070
Manufacturers: Qualtek
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: PLC-025S070
Description: LED DRIVER CC AC/DC 12-36V 700MA
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Qualtek
Product Category LED Drivers
Type Constant Current
Series PLC-025 (25W)
Weight -
Dimming -
Ratings IP65
Features OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Approvals cULus
Efficiency 83%
Part Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 25W
Size / Dimension 3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)
Voltage - Output 12 ~ 36V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 2kV
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 700mA