S1812R-682K
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: S1812R-682K
Description: FIXED IND 6.8UH 408MA 1.2 OHM
Type -
Series S1812R
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 6.8µH
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 408mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 32MHz
Inductance Frequency - Test 7.9MHz