S1210R-332K
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: S1210R-332K
Description: FIXED IND 3.3UH 449MA 800 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series S1210R
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 3.3µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
DC Resistance (DCR) 800mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 449mA
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 45MHz
Inductance Frequency - Test 7.9MHz