S1812R-184K
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: S1812R-184K
Description: FIXED IND 180UH 153MA 8.5 OHM
Type -
Series S1812R
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 790kHz
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 180µH
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 8.5Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 153mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 4.5MHz
Inductance Frequency - Test 790kHz