S1812R-473K
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: S1812R-473K
Description: FIXED IND 47UH 242MA 3.4 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series S1812R
Ratings -
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 47µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 3.4Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 242mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 9MHz
Inductance Frequency - Test 2.5MHz