BFC238360332
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC238360332
Description: CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Series MMKP383
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 3300pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C