MKP1845247205
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: MKP1845247205
Description: CAP FILM 4700PF 10% 2KVDC AXIAL
Series MKP1845
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 4700pF
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.315" Dia x 1.142" L (8.00mm x 29.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C