BFC238323363
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC238323363
Description: CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC RAD
Series MMKP383
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Capacitance 0.036µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C