BFC238341623
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC238341623
Description: CAP FILM 0.062UF 5% 1.4KVDC RAD
Series MMKP383
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.062µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1400V (1.4kV)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C