BFC238370243
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC238370243
Description: CAP FILM 0.024UF 5% 2.5KVDC RAD
Series MMKP383
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.024µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 900V
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C