BFC237964364
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC237964364
Description: CAP FILM 0.36UF 5% 630VDC RADIAL
Series MKP379
Ratings -
Features Long Life
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.36µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C