BFC237934104
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC237934104
Description: CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Series MKP379
Ratings -
Features Long Life
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.1µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C