BFC237324125
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC237324125
Description: CAP FILM 1.2UF 5% 100VDC RADIAL
Series MKT373
Ratings -
Features Long Life
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 1.2µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C