BFC233666473
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC233666473
Description: CAP FILM 0.047UF 20% 1KVDC RAD
Series MKP336 6
Ratings Y2
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 0.047µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C