BFC233848002
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC233848002
Description: CAP FILM 0.015UF 20% 800VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKP338 4
Ratings X2
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 0.015µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 800V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C