LP3995ITL-2.8/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP3995ITL-2.8/NOPB
Description: IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5DSBGA
PSRR 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Type Fixed
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-WFBGA, DSBGA
Base Part Number LP3995
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA
Current - Supply (Max) 200µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-DSBGA (1.41x1.08)
Current - Quiescent (Iq) 150µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V