LP3991TL-2.8/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP3991TL-2.8/NOPB
Description: IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4DSBGA
PSRR 65dB (1kHz)
Package / Case 4-WFBGA, DSBGA
Base Part Number LP3991
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 4V
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 300mA
Current - Supply (Max) 225µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-DSBGA (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V