STLQ50C50R
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: STLQ50C50R
Description: IC REG LINEAR 5V 50MA SOT323-5
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 30dB (120Hz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Base Part Number STLQ50
Control Features -
Current - Output 50mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 50mA
Current - Supply (Max) 6µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-323-5
Current - Quiescent (Iq) 5µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V