STPS60170CT
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays
Data Sheet: STPS60170CT
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Tube
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 35µA @ 170V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 170V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 940mV @ 30A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A