STTH3003CW
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays
Data Sheet: STTH3003CW
Description: DIODE ARRAY GP 300V 15A TO247-3
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Tube
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-247-3
Reverse Recovery Time (trr) 40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40µA @ 300V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25V @ 15A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A