STPS41H100CTY
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays
Data Sheet: STPS41H100CTY
Description: DIODE SCHOTTKY TO220AB
Manufacturer STMicroelectronics
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Packaging Tube
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670mV @ 20A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A