| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | RF Antennas |
| Data Sheet: | 2867199 |
| Description: | RF ANT 900MHZ WHIP STR N FEM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | RF Antennas |
| Gain | 7dBi |
| VSWR | 1.5 |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 150W |
| Return Loss | - |
| Termination | N Type Female |
| Antenna Type | Whip, Straight |
| Applications | - |
| Height (Max) | 23.976" (60.90cm) |
| Mounting Type | Bracket Mount |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz) |
| Frequency Range | 902MHz ~ 928MHz |
| Number of Bands | 1 |
| Ingress Protection | IP65 |
| RF Family/Standard | - |
| Frequency (Center/Band) | 900MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $276.00 | $270.48 | $265.07 |