ECQ-E2124KB
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECQ-E2124KB
Description: CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series ECQ-E(B)
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.12µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.311" L x 0.224" W (7.90mm x 5.70mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.457" (11.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C