ECW-FE2W104K
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-FE2W104K
Description: CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL
Series ECWFE
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 450V
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C