ECQ-E2823JF
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECQ-E2823JF
Description: CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
Series ECQ-E(F)
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.082µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.406" L x 0.193" W (10.30mm x 4.90mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C