ECQ-E6183KF
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECQ-E6183KF
Description: CAP FILM 0.018UF 10% 630VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series ECQ-E(F)
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.018µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.472" L x 0.193" W (12.00mm x 4.90mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C