UPJ2W2R2MPD
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UPJ2W2R2MPD
Description: CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UPJ
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 450V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 28mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 44.8mA @ 10kHz