400BXC15MEFCG412.5X20
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 400BXC15MEFCG412.5X20
Description: CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
Series BXC
Ratings -
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 15µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 400V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 165mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 550mA @ 100kHz