350BXF18M10X16
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 350BXF18M10X16
Description: CAP ALUM RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series BXF
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 18µF
Part Status Not For New Designs
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 350V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 135mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 450mA @ 100kHz