| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 0940306990 |
| Description: | CONN RING CIRC 4-8AWG #5/16 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | - |
| Series | 94030 |
| Features | - |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 4-8 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Length - Overall | 1.260" (32.00mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Width - Outer Edges | 0.551" (14.00mm) |
| Material - Insulation | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.13 | $0.13 | $0.12 |