| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 323987 |
| Description: | CONN RING CIRC 20-24AWG #8 CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | - |
| Series | Budget |
| Features | Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.023" (0.58mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 20-24 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 8 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 0.621" (15.77mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Width - Outer Edges | 0.312" (7.92mm) |
| Material - Insulation | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.13 | $0.13 | $0.12 |