| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 61777-1 |
| Description: | CONN RING CIRC 14-18AWG CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | - |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.025" (0.64mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 14-18 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | - |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Steel |
| Length - Overall | 1.245" (31.62mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Width - Outer Edges | 0.687" (17.45mm) |
| Material - Insulation | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.13 | $0.13 | $0.12 |