PIC16F19196T-I/MR
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16F19196T-I/MR
Description: IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64QFN
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Digi-Reel®
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 59
Core Processor PIC
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 45x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC16F19196
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V