PIC18F14K50T-I/SO
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F14K50T-I/SO
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Speed 48MHz
Series PIC® XLP™ 18K
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Digi-Reel®
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 14
Core Processor PIC
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F14K50
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V