PIC16F72T-I/SS
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16F72T-I/SS
Description: IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters A/D 5x8b
Oscillator Type External
Base Part Number PIC16F72
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V