| Manufacturers: | Keystone Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Turret Connectors |
| Data Sheet: | 1595-3 |
| Description: | TERM TURRET SINGLE L=4.75MM TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics |
| Product Category | Terminals - Turret Connectors |
| Series | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Threaded |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Single End |
| Contact Finish | Tin |
| Board Thickness | 0.093" (2.36mm) |
| Flange Diameter | 0.125" (3.18mm) Hex |
| Staking Side ID | - |
| Staking Side OD | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Length - Overall | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Turrets | Single |
| Length - Above Board | 0.187" (4.75mm) |
| Length - Below Flange | 0.188" (4.78mm) |
| Material - Insulation | - |
| Diameter - Turret Head | 0.075" (1.91mm) |
| Mounting Hole Diameter | - |
| Contact Finish Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.66 | $0.65 | $0.63 |