| Manufacturers: | Harwin Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Turret Connectors |
| Data Sheet: | H9023-01 |
| Description: | TERM TURRET HOLLOW L=3.96MM TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Product Category | Terminals - Turret Connectors |
| Series | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Swage |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Type | Single End, Fork, Hollow |
| Contact Finish | Tin |
| Board Thickness | 0.063" (1.60mm) |
| Flange Diameter | 0.072" (1.83mm) |
| Staking Side ID | 0.039" (1.00mm) |
| Staking Side OD | - |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | - |
| Length - Overall | 0.238" (6.04mm) |
| Number of Turrets | Single |
| Length - Above Board | 0.156" (3.96mm) |
| Length - Below Flange | 0.082" (2.08mm) |
| Material - Insulation | - |
| Diameter - Turret Head | - |
| Mounting Hole Diameter | 0.050" ~ 0.054" (1.27mm ~ 1.37mm) |
| Contact Finish Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.42 | $0.41 | $0.40 |