| Manufacturers: | Harwin Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Turret Connectors |
| Data Sheet: | H2061-01 |
| Description: | TERM TURRET SINGLE L=3.18MM TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Product Category | Terminals - Turret Connectors |
| Series | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Swage |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Type | Single End |
| Contact Finish | Tin |
| Board Thickness | 0.063" (1.60mm) |
| Flange Diameter | 0.156" ~ 0.161" (3.96mm ~ 4.09mm) |
| Staking Side ID | - |
| Staking Side OD | 0.059" ~ 0.063" (1.50mm ~ 1.59mm) |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | - |
| Length - Overall | 0.219" (5.56mm) |
| Number of Turrets | Single |
| Length - Above Board | 0.125" (3.18mm) |
| Length - Below Flange | 0.094" ~ 0.099" (2.39mm ~ 2.51mm) |
| Material - Insulation | - |
| Diameter - Turret Head | 0.089" ~ 0.094" (2.26mm ~ 2.39mm) |
| Mounting Hole Diameter | 0.063" ~ 0.066" (1.60mm ~ 1.68mm) |
| Contact Finish Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.44 | $0.43 | $0.42 |