| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Data Sheet: | MCO25-12IO1 |
| Description: | MOD THYRISTOR SGL 1200V SOT-227B |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Thyristors - SCRs - Modules |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Structure | Single |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Base Part Number | MCO |
| Voltage - Off State | 1.2kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 55mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 31A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 49A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 370A, 400A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $13.06 | $12.80 | $12.54 |