| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Data Sheet: | FCC21-12IO |
| Description: | THYRISTOR PHASE CTRL 3HV I4-PAC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Thyristors - SCRs - Modules |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Structure | Series Connection - All SCRs |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | i4-Pac™-5 |
| Voltage - Off State | 1.2kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 55mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 21A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.4V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 300A @ 50Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.22 | $10.02 | $9.82 |